Choose your language :

Transport lotniczy – co warto o nim wiedzieć?

Transport lotniczy

Każdego dnia, nad naszymi głowami, drogi powietrzne przemierzają tysiące samolotów. Pasażerskie, transportowe, wojskowe, rejsowe, czarterowe specjalne i inne. To one między innymi sprawiły, że nasz świat zmniejszył się. Dalekie podróże, towary z najdalszych zakątków globu są bardzo łatwo dostępne. Prędkości jakie może rozwijać fracht lotniczy powodują, że żaden inny środek transportu, pod względem czasu realizacji, nie może konkurować z transportem drogami powietrznymi. Już w kilkanaście godzin ładunki mogą znaleźć się na drugiej półkuli Ziemi. Niesamowicie szybka realizacja transportu wiąże się oczywiście z wysokimi kosztami. Co warto wiedzieć o transporcie lotniczym zanim podejmiemy decyzję o zleceniu usługi?

Transport lotniczy – zalety

Do niewątpliwych zalet transportu samolotowego należy, wspomniany, szybki czas dostawy. Żaden inny środek transportu nie może tutaj mierzyć się w tym zakresie. Wszędzie tam gdzie czas stoi na pierwszym miejscu, samolot będzie najlepszym rozwiązaniem.

Drugim kluczowym czynnikiem jest najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa. Samoloty muszą być niezawodne, procent wypadków z udziałem frachtu lotniczego jest bardzo znikomy. Wszelkie restrykcyjne procedury i przepisy normujące transport samolotowy sprawiają, że drogi powietrzne są najbezpieczniejszym sposobem podróżowania dla pasażerów i towarów.

Samoloty dodatkowo wyróżnia duża wszechstronność podejmowanych typów ładunków. Chociaż organizacja transportu nie należy do łatwych, na pokład można załadować naprawdę najróżniejsze towary, szczególnie te wymagające specjalnych warunków oraz ładunków niebezpiecznych i wartościowych. Przewóz lotniczy umożliwia także międzynarodowy transport zwierząt, które ciężko znoszą długie podróże. Do szczególnego typu należą transporty ekspresowe, które wykorzystywane są w naprawdę kryzysowych sytuacjach.

Transport lotniczy towarowy

Transport lotniczy – wady

Chociaż lotniczy transport towarów staje się coraz bardziej popularny nadal wielu przedsiębiorców rezygnuje z niego ze względu na koszty. Cena wciąż jest wysoka szczególnie w porównaniu do innych dużo wolniejszych środków transportu.

Mimo dużej wszechstronności i możliwości, jakie daje fracht lotniczy, nadal samoloty mają swoje ograniczenia w zakresie kubatury i nośności. Specjalne zlecenia gabarytów są możliwe, jednak będą wtedy bardzo kosztowne. Tych naprawdę ogromnych ładunków, części konstrukcji, maszyn itp. nie sposób załadować na pokład samolotu.

Płynność i trzymanie się harmonogramu lotów, jest w bardzo dużej mierze, zależne od pogody, nie tylko w miejscu startu i nadania przesyłek, ale też na trasie lotu i w miejscu docelowym. Pewne warunki sprawiają, że samolot jest uziemiony, bez możliwości odbycia lotu. Czynniki niezależne mogą niestety generować opóźnienia.

Transport lotniczy – formy

Cargo – polega na transporcie towarów z jednego portu lotniczego do drugiego, w ładowniach samolotów pasażerskich lub transportowych. Transport typu cargo może odbywać się w ramach regularnych lotów wyszczególnionych w sieci połączeń lub ma charakter jednorazowy, w postaci lotów czarterowych.

Transport lotniczy kurierski – odbywa się na zasadzie „door to door” i dotyczy przewozu niewielkich ładunków i małych ilości. Organizowany jest przez firmy kurierskie i, co ważne, dotyczy zazwyczaj towarów standardowych, neutralnych.

Samolot w chmurach

Transport lotniczy – co wpływa na cenę?

Na cenę wpływa kilka ważnych czynników. Na pewno kluczowymi są miejsce nadania, punkt docelowy i związana z nimi długość trasy. Kolejno na cenę wpływają Warunki Dostawy Incoterms czyli Międzynarodowe Reguły Handlu. W transporcie lotniczym duży wpływ na końcową cenę usługi ma oczywiście wymiar i masa ładunku. Typ ładunku także będzie wpływał na ostateczną wycenę. Produkty niebezpieczne, cenne, ciężkie, leki, towary sypkie, płynne i wszystkie inne, które wymagają specjalnego podejścia, sprawiają, że transport będzie droższy. Wartość samego ładunku sprawia, że większe są koszty ubezpieczenia, które stanowią część składową ceny usługi.

Czynników jest wiele, dlatego przesyłając zapytanie ofertowe, warto najpierw dokładnie przygotować wszystkie niezbędne spedytorowi informacje dotyczące ładunku, abyśmy otrzymali jak najbardziej dokładny kosztorys.