Choose your language :

Transport lotniczy – czym jest i jakie są jego zalety?

Transport lotniczy – czym jest i jakie są jego zalety?

Transport lotniczy to jeden z popularniejszych sposobów na przewożenie towarów. Każdego dnia po niebie poruszają się tysiące samolotów – zarówno pasażerskich, jak i transportowych. To zdecydowanie najszybszy sposób na przewożenie towarów. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są największe zalety transportu lotniczego?

Czym jest transport lotniczy?

Transport lotniczy jest sposobem na bardzo szybkie przewożenie towarów z jednego końca świata na drugi. Dzieli się on na dwa podstawowe typy:

Transport lotniczy pozwala na przewożenie ładunków na dowolne odległości w bardzo krótkim czasie. To popularny sposób wysyłki towarów, zwłaszcza tych o znacznej wartości.

Transport lotniczy towarowy

Zastosowanie transportu lotniczego

Transport lotniczy towarowy jest wykorzystywany przede wszystkim w przypadku towarów, które muszą trafić do odbiorcy w jak najkrótszym czasie. Często w ten sposób przewozi się też produkty o dużej wartości, a także zwierzęta. Metoda ta jest bowiem zdecydowanie najbezpieczniejsza, pozwalając na zachowanie transportowanych towarów w odpowiednim stanie. Na produkty przewożone samolotami nie działają szkodliwe czynniki atmosferyczne, jak ma to miejsce np. w przypadku drogi morskiej.

Transport lotniczy zwykle jest wybierany w sytuacjach, w których nie ma możliwości wysyłki towarów drogą morską lub lądową. Takie rozwiązanie okazuje się zdecydowanie droższe niż inne sposoby przewożenia ładunków.

Co przewozimy transportem lotniczym?

Transport lotniczy towarów jest wykorzystywany w przypadku konkretnych grup produktów. Najczęściej w ten sposób dostarcza się takie wyroby, jak:

Zalety transportu lotniczego

Do największych zalet transportu lotniczego warto zaliczyć:

Wady transportu lotniczego

Transport lotniczy, jak każda inna forma przewożenia towarów, ma także wady. To m.in.:

Samolot w chmurach

Wysyłka towarów transportem lotniczym – jak przebiega?

Transport lotniczy musi przebiegać zgodnie z określoną kolejnością. Na samym początku konieczne jest przejście odprawy w miejscu nadania. Do produktów muszą zostać dołączone dokumenty informujące o ich podstawowych parametrach. Po skontrolowaniu ładunku niezbędne jest uiszczenie opłat celnych (istnieją też towary zwolnione z tego obowiązku). Dopiero po dopełnieniu tych formalności możliwe jest przewiezienie produktów do samolotu.

Przesyłki wysyłane drogą lotniczą trafiają do klienta zwykle w ciągu 1-2 dni. Sam przewóz trwa maksymalnie kilkanaście godzin, jednak wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności zarówno w miejscu wylotu, jak i przylotu. Istnieją formy transportu lotniczego polegające na dostarczeniu produktów bezpośrednio pod wskazany adres, a także takie, które wymagają odebrania ładunku z lotniska przez firmę sprowadzającą towar.