Choose your language :

Transport z Azji do Polski – o czym trzeba pamiętać?

Magazynowanie kontenerów

Nie sposób zaprzeczyć, że Chiny są dziś jednym z liderów światowego handlu. Coraz większy import towarów z Państwa Środka i innych państw Azji możemy zaobserwować również w Polsce. Powody są oczywiste – chińskie produkty są o wiele tańsze niż te, które pochodzą z Europy, a przy tym wcale nie są gorsze pod względem jakości.

Aby korzystanie z nich było jednak możliwe, konieczna jest przemyślana i zgodna z obowiązującym prawem organizacja transportu. Dowiedz się, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę i jak zorganizować import towarów z Azji do Polski.

Jaki środek transportu wybrać?

XXI wiek oznacza bardzo wiele możliwości – również w zakresie transportu towarów z Azji do Polski. Możesz skorzystać z transportu drogą lądową, morską lub powietrzną. Wszystkie z nich mają swoje plusy i minusy. Na jakie kryteria warto zatem zwrócić szczególną uwagę przy wyborze sposobu transportu? Oto one:

Przyjrzyjmy się teraz wadom i zaletom poszczególnych rozwiązań.

Transport lotniczy

Transport lotniczy towarów z Azji do Polski wybiera zaledwie 5% firm. Co ciekawe, mimo tak niskiego odsetka wciąż jest to druga pod kątem popularności metoda importu towarów.

Największą zaletą transportu drogą powietrzną jest oczywiście czas dostarczania towarów. Zazwyczaj zajmuje on od kilku dni do tygodnia. Pozwala to więc na transport produktów charakteryzujących się krótkim terminem ważności.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z wad tej formy transportu. Przede wszystkim jest nią oczywiście wysoka cena. Nie możemy pominąć również licznych ograniczeń – związanych zarówno z gabarytami przesyłek, jak i ich zawartością. Najczęściej tą drogą z tego powodu transportuje się więc ładunki drobnicowe – takie jak np. elektronika, biżuteria czy żywność.

Transport morski

Spedycja morska od lat pozostaje jedną z najchętniej wybieranych metod transportu towarów z Chin i innych azjatyckich państw do Polski. Znamy szacunki, według których aż 80-90% przedsiębiorców decyduje się na import drogą morską. Wynika to przede wszystkim ze stosunkowo niskiej ceny tego sposobu przemieszczania produktów (szczególnie dla transportów całokontenerowych – FCL).

Największą zaletą transportu morskiego jest jego opłacalność. Wynika ona także z tego, że przewozy drobnicowe (LCL) umożliwiają współdzielenie przestrzeni, a co za tym idzie podział kosztów za jej wykorzystanie. Na uwagę zasługuje także fakt, że w ten sposób można przewozić towary o różnych gabarytach. Transport droga morską nie wyklucza również transportowania przedmiotów uważanych za niebezpieczne.

A co z wadami tej metody? Jest nią czas potrzebny na dostarczenie produktów. Transport drogą morską zdecydowanie nie należy do najszybszych sposobów przemieszczania towarów. W niektórych przypadkach musisz także liczyć się z koniecznością odwiedzenia portu i odebrania przesyłki.

Transport kontenerów morskich

Transport kolejowy

Transport kolejowy z Chin zyskuje na popularności – wiele osób widzi w nim alternatywę dla drogi powietrznej i morskiej. Koleją można transportować duże partie ładunkowe jako dostawy całokontenerowe. Czas dostawy w tym przypadku wynosi średnio od 14 do 20 dni.

Transport kolejowy jest możliwy dzięki uruchomieniu Nowego Jedwabnego Szlaku, którego trasa wiedzie przez Polskę. Kontenery są przeładowywane w Małaszewiczach.

Transport drogą lądową

Transport z Azji do Polski samochodem to zdecydowanie najrzadziej wybierana metoda ze wszystkich wymienionych. Czas podróży przesyłki w ten sposób wynosi zazwyczaj od 10 do 20 dni. Cena? Ten rodzaj transportu jest droższy od morskiego czy kolejowego, ale za to tańszy od lotniczego.

Dużą zaletą przewożenia towarów pojazdami jest możliwość dostawy bezpośrednio do odbiorcy.

Transport drogowy

Niezbędne dokumenty przy organizacji transportu

Organizacja transportu towarów z Azji wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Brak przestrzegania prawa międzynarodowego może skutkować nałożeniem kar lub nawet fiaskiem całego przedsięwzięcia.

Przede wszystkim musisz zadbać o zdobycie następujących dokumentów:

Dokumenty mogą być w języku angielskim. Może jednak występować ich konieczność przetłumaczenia na język polski, gdy produkty dotrą do naszego kraju.

Podsumowanie

Transport produktów z Azji jest ostatnimi czasy bardzo popularny i jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej rozbudowane poradniki w Internecie nie zastąpią wiedzy fachowców.

Szukasz profesjonalnego wsparcia przy organizacji transportu z Chin? Zapoznaj się z ofertą RGW EXPRESS. To doświadczeni specjaliści w zakresie spedycji międzynarodowej – zarówno drogowej, lotniczej, kolejowej, jak i morskiej. Zachęcamy do kontaktu!