Choose your language :

Jakie usługi świadczy agencja celna?

Agencja celna

Każde przedsiębiorstwo, które w ramach swojej działalności zajmuje się importem i eksportem towarów na terenie i poza Unią Europejską musi dopełnić formalności związanych z odprawą celną. Procedury te wymagają wiedzy i umiejętności, są przeważnie skomplikowane i czasochłonne. Z usług agencji celnych mogą korzystać zarówno małe firmy, które nie posiadają pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami, jak i duże organizacje. Działalność na szeroką skalę sprawia, że warto skorzystać z usług i wiedzy profesjonalistów, którzy pomogą w problematycznych sytuacjach. Znajomość wszystkich zawiłości prawnych, pozwala na uniknięcie pomyłek i dodatkowych opłat. Eksperckie know-how jest sposobem na zaoszczędzenie czasu i nerwów powiązanych ze skomplikowanymi procedurami celnymi.

Agencja celna – świadczone usługi

Należy pamiętać, że agencja celna świadczy usługi pośredniczące między Urzędem Celnym, a przedsiębiorcą. Agenci celni posiadają specjalistyczną wiedzę opartą na Kodeksie Celnym oraz odpowiednie uprawnienia, jednak nie są celnikami. Biuro agencji przeprowadza wszystkie procedury, które pozwalają na zgodny z prawem transgraniczny transport towarów.

Z usług takiej agencji można korzystać stale, terminowo lub jednorazowo zależnie od potrzeb działalności, którą prowadzimy. Rozpoczęcie samej współpracy wymaga spełnienia niezbędnych formalności, podpisania dokumentów i przekazania upoważnień. Agencje celne kolejno pomagają przy wszelkich formalnościach celnych, co za tym idzie zajmują się przygotowaniem wszystkich dokumentów (związanych odprawą importową i eksportową), deklaracji podatków akcyzowych, obliczają kwoty należności wywozowych i przywozowych, oraz co kluczowe, zajmują się dokonywaniem zgłoszeń celnych.

Agencja celna działa w imieniu i na rzecz podmiotu wystawiającego upoważnienie. Występuje ona wtedy w charakterze przedstawiciela bezpośredniego. Zgłoszenia celne dokonane w takim charakterze są możliwe jedynie dla osoby, która jest agentem celnym lub upoważnionym pracownikiem, wpisanym na listę agentów celnych. Istnieje także możliwość upoważnienia pośredniego, korzystając z procedury uproszczonej. Przedstawiciel ponosi w tym wypadku pełną odpowiedzialność za zobowiązania na rzecz swojego klienta.

Wsparcie w logistyce transportu – dodatkowe usługi niektórych agencji celnych

Wsparcie w obsłudze ładunków, logistyce transportu i obsłudze celnej zapewniają skrócanie czasu całego procesu i optymalizację kosztów. Spedycja międzynarodowa – planowanie, realizacja i rozliczanie, sama w sobie stanowi zawiły proces. Dzięki znajomości przepisów i przebiegu procedur przez agentów celnych, sprawiają, że może on przebiec o wiele szybciej, oszczędzając nie tylko czas, ale też ograniczając wydatki. Kompleksowo świadczone usługi przez agencję gwarantują szybkie wskazanie koniecznych do przygotowania dokumentów. Pomogą również w przygotowaniu formalności celnych i transportowych, przez co zapewnią szybszą odprawę towarów. Skorzystanie z usługi świadczonej w tak szerokim zakresie jest gwarancją na bezpieczną, bezproblemową i płynną realizację działań spedycyjnych w działalności międzynarodowej.