Choose your language :

Jaki transport wybrać przy przesyłkach ponadgabarytowych?

Transport morski kontenerowy

Przewożenie towarów nie zawsze jest zadaniem łatwym. Jednym z wyzwań jest transport przesyłek ponadgabarytowych. Ze względu na swoją wielkość oraz wagę wymagają one wyboru odpowiednich rozwiązań. Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj transportu wybrać w przypadku takich właśnie przesyłek. Istnieje bowiem co najmniej kilka możliwości. Która z nich będzie najlepsza? Jaki transport wybrać? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Czym charakteryzują się przesyłki ponadgabarytowe?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia, czym właściwie są przesyłki ponadgabarytowe. Jak można się domyślić, są to przedmioty o większej niż standardowa wadze. Zazwyczaj za przesyłki ponadgabarytowe uznaje się te, których waga przekracza 30-50 kilogramów. Warto również wspomnieć o tym, że waga nie jest jedynym kryterium, na podstawie którego przesyłany przez nas towar może zostać uznany za ponadgabarytowy. Dzieje się tak również w przypadku przesyłek dużych, o nieregularnych kształtach. Przesyłki ponadgabarytowe powinny być zapakowane w sposób, który zabezpieczy ich zawartość, pozwoli na uchwycenie lub przewożenie za pomocą wózka (np. na palecie).

O czym należy pamiętać przy wyborze środka transportu?

Wybierając rodzaj transportu dla przesyłek ponadgabarytowych, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście długość trasy, jaką ma przebyć przesyłka. W przypadku stosunkowo niedalekich odcinków najlepszym rozwiązaniem jest transport drogowy ponadgabarytowy. W dzisiejszych czasach pojazdy ciężarowe pozwalają na przewóz praktycznie każdego rodzaju towarów – w tym również artykułów spożywczych, medycznych czy chemicznych, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury czy innych warunków. Transport drogowy jest przy tym stosunkowo niedrogi. Jeśli chodzi o przesyłki międzynarodowe, również możemy się zdecydować na transport drogowy, jednakże nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie. Pamiętać musimy bowiem o drugiej ważnej kwestii, którą należy brać pod uwagę, wybierając rodzaj transportu, czyli o czasie niezbędnym na doręczenie przesyłki. Jeśli chcemy maksymalnie go skrócić, dobrym wyborem będzie transport lotniczy towarowy. Przesyłki międzynarodowe przewożone tą metodą są nieco droższe, niemniej jednak czas ich dostawy nierzadko można skrócić o nawet kilka dni. Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając rodzaj transportu przesyłek ponadgabarytowych, jest infrastruktura oraz uwarunkowania geograficzne na trasie. Przykładowo, w przypadku towarów wędrujących na inny kontynent optymalny może okazać się transport morski kontenerowy, który jest znacznie tańszą opcją, niż transport lotniczy. Nie da się bowiem ukryć, że dla wielu przedsiębiorstw wysyłających swoje towary, cena przesyłki również ma ogromne znaczenie.

Transport drogowy ponadgabarytowy

Czy istnieje jedyny słuszny wybór transportu?

Jak możemy zauważyć powyżej – nie. To, który rodzaj transportu przesyłek ponadgabarytowych będzie najlepszą opcją, zależy bowiem od wielu czynników: rodzaju przewożonego towaru, czasu, jaki mamy na jego dostarczenie czy kwoty, jaką możemy przeznaczyć na transport. Dlatego też dobre firmy transportowe, takie jak RGW, oferują swoim klientom różne możliwości oraz profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru idealnego sposobu transportu.